SIK SORULAN SORULAR

İstanbul dışındayım, projenize katılabilir miyim?

İletişimde olduğumuz süre önemli, eğer İstanbul’a yılda bir kaç defa geliyorsanız en azından iki ya da üç toplantıya katılabilecekseniz, neden olmasın.

Fotoğrafa yeni başladım, projenize katılabilir miyim?

Elbette katılabilirsiniz; fakat proje kapsamında fotoğraf çekim teknikleri öğretilmeyecek, sadece projeyle ilgili konular ve teknikler paylaşılacak, bunu bilerek katılmanızda fayda var.

Projeye katılım için herhangi bir ücret ödenecek mi?

Evet, fakat bu ücret katılımcıların devamını sağlamak ve proje ciddiyetini artırmak için sembolik olarak alınıyor. Katılım için tek seferlik 250 TL alınacak.

Daha sonra herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Proje bitiminde katılımcılarla açılacak olan sergi ve yine olursa kitap için masraflarımız olacak. Fakat bunlar projenin istenilen niteliğe ulaşması durumunda kararlaştırılacak.

Hangi proje kategorisini seçeceğime nasıl karar vereceğim?

Dilerseniz baştan karar verip, bana bildirebilirsiniz. Dilerseniz Projeye katılım gerçekleştirdikten sonra yapılacak ilk toplantıda bu konuda birlikte karar verebiliriz.

Açık olan kategorilerin hepsine aynı anda katılabilir miyim?

Evet katılabilirsiniz ve hepsi için fotoğraf üretebilirsiniz. Fakat temelde bir kategoriniz olmalı ve sergi, kitap vb. etkinlikler için bu kategoride fotoğraflarınızla katılım sağlayabilirsiniz.

Daha önce çekilmiş minimal fotoğraflarım var, onları bu proje kapsamında değerlendirebilir miyim?

Kısaca hayır. Amacımız burada öğrendiklerimizi uygulamak ve yeni bir fotoğraf serüveninin içerisine girmek. Fakat o fotoğraflarınız hakkında konuşabilir ve inceleyebiliriz.

Proje ne kadar sürecek?

Her kategori ayrı bir proje şeklinde ele alınacak ve her kategori için projenin süresi bir yıldır. Fakat projenin gelişimine göre bu süre az çok değişebilir.

Proje kapsamındaki fotoğraflar birlikte mi çekilecek, proje uygulamalı mı olacak?

Hayır, proje kapsamında birlikte fotoğraf çekilmeyecek. Bu bir atölye ya da workshop çalışması değil. Özellikle tek başına çalışılması gereken bir konu. Fotoğraflar sonradan değerlendirilecek.

Fotoğraflar İstanbul’da mı çekilecek?

Fotoğraflar herhangi bir yerde çekilebilir. Fotoğrafların çekildiği yerin herhangi bir önemi de bulunmuyor. Bu konuyla ilgili bir sınırlama yok.

Proje boyunca Photoshop kullanmayla ilgili sınırlar nelerdir?

Fotoğrafları editleyeceğimiz için Photoshop kullanılacak. Kadraj düzeltme, kırpma, siyah beyaz tonlama, temizlik vs. gibi müdahaleler yapılacak; fakat klonlama ve iki fotoğrafın birleştirilmesi tarzı müdahaleler yapılmayacaktır.

Back to Top